Jak sprawić że Twój staruszek będzie szybszy niż kiedykolwiek!

 

 Mimo że laptopy stają się coraz lżejsze, szybsze i bardziej płaskie, stare urządzenia niekoniecznie należą do odpadów niebezpiecznych. Wręcz przeciwnie!

Z kilkoma nowymi komponentami możesz pobudzić swój stary komputer!

 

Co można uaktualnić?

Oczywiście, laptop nie jest komputerem ponieważ te można łatwo przykręcić i wyposażyć w szybkie standardowe komponenty. Czy to więcej pamięci, nowy procesor, nowa karta graficzna, dysk twardy a może i nawet zupełnie nowa płyta - wszystko to zapewnia, że komputer, który już Nam powoli nie domaga staje się „demonem” szybkości.

Jeśli chodzi o laptopa troszkę mamy ograniczone możliwości ponieważ w tym przypadku wysiłki konfiguracyjne zaczynają się od stosunkowo wąskich limitów.

Nie mniej jednak istnieją pewne znaczące i bezpieczne środki, które pozwolą przyspieszyć działanie Twojego laptopa. Oprócz instalacji twardego dysku twardego i nowego modułu WLAN, obejmuje to rozszerzenie pamięci głównej i przyspieszenie grafiki natomiast napęd optyczny można zastąpić szybszym z większą liczbą opcji, a jeśli chodzi o czas pracy na baterii, można zrobić kilka rzeczy, aby był on bardziej elastyczny:

 

Wskazówka nr.1  Rozszerz swojego laptopa o dodatkową pamięć RAM

Ilość pamięci w twoim laptopie i to czy wszystkie gniazda są zapełnione, można określić na przykład za pomocą narzędzia SIW. To, czy i ile tak dużo pamięci RAM można uaktualnić, zależy przede wszystkim od procesora, systemu operacyjnego i chipsetu.

Instalacja głównej pamięci jest zwykle nieskomplikowana. Znajdź klapkę- „drzwi” za którymi znajdują się moduły pamięci, i odkręć pokrywę. Jeśli chcesz wymienić stare pamięci na nowe musisz usunąć wszystkie moduły już zainstalowane, wypychając dwa wsporniki po bokach a moduł ten podskoczy nieco do góry i wtedy możesz go teraz łatwo wyciągnąć.
Podczas wkładania nowych modułów należy zwrócić uwagę na wgłębienie na listwie stykowej, co zapewnia, że nie można włożyć modułu do góry nogami. Wsuń moduł do gniazda i kliknij w dół, aż zatrzasną się boczne wsporniki. Następnie przykręć, zamknij komputer i ciesz się dodatkową wydajnością!

 

 


Wskazówka nr.2  Zainstaluj szybki dysk SSD

Każdy, kto korzysta z laptopa, który wyposażony jest w dysk SSD wie jak szybko otwierają się pliki czy uruchamiają się programy lub sam system operacyjny w sposób mega szybki się uruchamia to z czystym sumieniem można powiedzieć „PETARDA” nie komputer. ZALETY? Proszę bardzo!

są przede wszystkim cichsze

√ zużywają mniej energii

√ są mniej wrażliwe na wstrząsy, co nie jest bez znaczenia w urządzeniach mobilnych, takich jak laptopy.

Minusem SSD jest ich cena są nieco droższe niż dysk HDD ale czego nie robi się dla komfortu pracy i zadowolenia.

Pojemność? Oczywiście rozmiar nowego dysku SSD zależy od Twoich potrzeb i wymagań dotyczących miejsca.

 

Wskazówka nr.3  Sprawdź swój notebook nadaje się do szybkiej sieci WLAN

 

Jeśli wewnętrzny moduł WLAN okaże się zbyt wolny mimo prób zwiększenia wydajności, pozostaje zmodernizować sieć bezprzewodową. Zaleca się wykonać tę czynność przede wszystkim, jeśli moduł obsługuje tylko starsze standardy (802.11g lub 802.11b), a router nowsze (802.11n lub 802.11ac). Jeżeli masz router dwuzakresowy, lecz moduł w laptopie korzysta tylko z jednej częstotliwości (2,4 GHz), marnujesz możliwości routera. Także w tym wypadku warto nabyć nowoczesny (dwuzakresowy) adapter WLAN. Najprostszy sposób zmodernizowania układu WLAN w laptopie to zewnętrzna karta w postaci adaptera USB. Kupując adapter w miniaturowej wersji (mini lub nano), unikniesz ryzyka zgubienia go lub wyłamania, bo może przez cały czas tkwić w gnieździe USB. Lepszej jakości sygnałów można oczekiwać po adapterach wyposażonych w wysuwaną antenę lub gniazdo, do którego można podłączyć model o większej mocy. Niektóre adaptery dysponują kablem przedłużającym i podstawką, więc można je ustawiać w optymalnym miejscu bez konieczności przesuwania laptopa.

 

 

Wskazówka nr.4   Wymień baterię

 

Wszystkie baterie ulegają naturalnemu zużyciu i najpóźniej po dwóch latach można znacznie zmniejszyć wytrzymałość nawet najlepszej baterii litowo-jonowej. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć nawet po latach nowe oryginalne baterie do swojego „starego” laptopa. Jest natomiast alternatywa można zakupić w dobrej cenie i jakości zamiennik, który jest o wiele tańszy ALE! Baterie należy kupować tylko od renomowanych dealerów, a jeśli jest to sklep internetowy i są recenzje na temat tych produktów- przeczytaj je bardzo uważnie i sam zdecyduj.

Ponadto należy upewnić się, że nowa bateria jest wyposażona w znak CE, który powinien zapewniać zgodność z odpowiednimi dyrektywami europejskimi.

 

 

Jeśli zapoznałeś się z artykułem mamy nadzieje że rozwialiśmy wszelkie Twoje wątpliwości czy warto inwestować w swojego "staruszka" Pozdrawiamy zespół InteXPC

 

 

Copyright © INTEXPC all rights reserved.
VISA
MasterCard
PayPal
Mastero
Visa Electron