Wi-Fi 7 - kiedy i co trzeba wiedzieć

IEEE kończy prace nad standardem Wi-Fi 7. Jakie nowości wprowadzi kolejna generacja sieci bezprzewodowej?

 

Aktualnie najnowszą generacją Wi-Fi jest Wi-Fi 6 wprowadzone na rynek w 2019 roku. W międzyczasie pojawiło się również Wi-Fi 6E, które stanowi ewolucję Wi-Fi 6. Oba standardy nie zostały jeszcze odpowiednio spopularyzowane (Wi-Fi 5 w dalszym ciągu jest najczęściej wykorzystywanym protokołem), ale grupa robocza IEEE kończy już najważniejsze prace nad standardem Wi-Fi 7. Nad swoimi pierwszymi urządzeniami z Wi-Fi 7 pracują już także najwięksi producenci sprzętu sieciowego na świecie - prym wiedzie tu firma Qualcomm, która na targach MWC 2022 (w lutym 2022 roku) zapowiedziała pierwsze układ kompatybilny z Wi-Fi 7 - FastConnect 7800.

 

Wi-Fi 7 to nazwa handlowa standardu łączności bezprzewodowej IEEE 802.11be. Extremely High Throughput. Według aktualnych informacji Wi-Fi 7 zostanie ratyfikowane w 2024 roku. Oznacza to, że do wdrożenia pozostało jeszcze trochę czasu, ale producenci sprzętu na własną rękę testują obecne możliwości nowego standardu. Wi-Fi 7 skupi się na zapewnieniu jak najwyższej wydajności, co zostanie osiągnięte dzięki większej szerokości kanałów. Nie wolno zapomnieć również, że Wi-Fi 7 wykorzysta możliwości dotychczasowych standardów - głównie Wi-Fi 5 oraz Wi-Fi 6/6E.

 

Zapomnij o ustawianiu sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz

Dzięki funkcji Multi-Link użytkownicy urządzeń sieciowych opartych na Wi-Fi 7 nie będą musieli zaprzątać sobie głowy ręcznym wyborem kanałów oraz pasm komunikacji. System na bieżąco skanować będzie najbliższe otoczenie sieciowe i całkowicie automatycznie wybierze optymalne parametry połączenia z urządzeniem klienckim.

  

Pojawi się również opcja, która pozwoli na szybkie przesłanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami z wykorzystaniem wszystkich dostępnych pasm.

Qualcomm chwali się, że modem FastConnect 7800 jest w stanie łączyć się z wykorzystaniem czterech strumieni na dwóch pasmach - 5 GHz oraz 6 GHz.

 

Wi-Fi 7 od Qualcomm z przepustowością na poziomie 33 Gbps

Według Qualcomm w początkowej fazie rozwoju realna przepustowość Wi-Fi 7 wynosić będzie do 33 Gbps. Parametry te możliwe będą do osiągnięcia przy wykorzystaniu 16 strumieni oraz 4 pasmach oraz z opóźnieniami. Pojedyncze połączenia realizowane w sieci wewnętrznej mają pozwolić na osiągnięcie przepustowości na poziomie pod 5 do 10 Gbps. Oznacza to, że jednopasmowe połączenie Wi-Fi 7 będzie szybsze od aktualnie wykorzystywanego Wi-Fi 6 realizującego połączenie z wykorzystaniem wielu pasm.

 

Qualcomm podobnie jak inni producenci sprzętu sieciowego mocno podkreśla możliwość wykorzystania trzech pasm w tym samym czasie - 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. Producent przekazuje, że dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zauważalne zwiększenie wydajności sieci bezprzewodowej na krótkich oraz średnich odległościach. Routery będą automatycznie dostosowywać się do zmiennych warunków sieciowych. Qualcomm przekazał, że opracowano specjalny algorytm odpowiedzialny za ustalanie ruchu sieciowego. Firma nie zdradziła zasady działania tego rozwiązania.

Producent aktualnie wysyła próbki prototypowych urządzeń sieciowych z chipsetami Wi-Fi 7 Networking Pro Series 3 do największych producentów sprzętu sieciowego. 

Pierwsza implementacja w produktach dostępnych dla sektora biznesowego spodziewana jest na początku 2023 roku.

Copyright © INTEXPC all rights reserved.
VISA
MasterCard
PayPal
Mastero
Visa Electron