HP EliteBook Workstation 8560w

 

HP Elitebook 8560W należy kategorii tych laptopów które, potocznie nazywamy mobilnymi stacjami roboczymi.

Jego niewątpliwymi atutami są: matryca Full HD, doskonale dobrane mocne podzespoły oraz solidna obudowa która nie trzeszczy pod siła dotyku dłoni.

 

 

ObudowaHP jest solidnie wykonanym laptopem, o tym może świadczyć nie tylko stop z jakiego została wykonana obudowa ale również i masa własna, która wynosi około 3,4 kg

Design tego Elitebooka zdecydowanie wyróżnia go, na tle konkurencji.
Połączenie srebrno-szarych powierzchni z tworzywa i metalu cechuje się elegancją i świadczy o wysokiej klasie wykonania.

Zawiasy to kolejny element, który przypadł do gustu autorowi. Kiedy laptop zostanie poddany wstrząsom, ekran jest utrzymywany w nadanej mu pozycji zadowalająco dobrze. Pokrywę można otworzyć jedną ręką (nie trzeba przytrzymywać jednostki zasadniczej).

Poza wyjściem HDMI EliteBook 8560w posiada wszystkie zasadnicze poty peryferyjne. Oprócz dwóch wyjść sygnału wideo (VGA i DisplayPort), dwóch gniazd audio i pięciu portów USB na jego wyposażeniu są gniazdo ExpressCard, port eSATA i FireWire. Na spodzie znajdują się złącza stacji dokującej i dodatkowego akumulatora. 

Zdaniem autora porty na ściankach bocznych znajdują się zbyt blisko przedniej krawędzi obudowy. Jeśli użytkownik będzie podłączał do nich wiele urządzeń peryferyjnych, kable mogą przeszkadzać w użytkowaniu myszki komputerowej.

Z przodu: czytnik kart pamięci

Lewy bok:  gniazdo blokady Kensingtona, RJ-45 , DisplayPort, eSATA/USB 2.0 , 2 USB 2.0, FireWire, ExpressCard/54

Prawy bok:2 gniazda audio, 2 USB 3.0, czytnik kart inteligentnych , napęd optyczny, VGA

Tył:RJ-11 , gniazdo zasilania

 

 

Osprzęt

 

Klawiatura typu chiclet (z klawiszami rozmieszczonymi w dużych odstępach od siebie) ma bardzo dobry układ i nie jest zbyt głośna. Płytki mają wymiary 15x15 mm. Słabym jej punktem są małe środkowe strzałki kierunkowe (góra/dół). 

Płytka dotykowa jest bardzo duża (110x50 mm). Jej powierzchnia jest stosunkowo gładka (choć przypomina w dotyku gumę) i ma korzystne właściwości użytkowe. Jest ona nieco obniżona względem pulpitu roboczego. Ma strefy przewijania, które trzeba aktywować, oraz obsługę dotyku wielopunktowego. Pewne zastrzeżenia można mieć do precyzji działania. Trzy przyciski gładzika mają przyjemnie miękki skok.

W obrębie klawiatury znajduje się drugie urządzenie wskazujące, tj. manipulator PointStick, do którego przydzielone są trzy dodatkowe przyciski.

 

Obraz

 

Na wyświetlacz trzeba zwrócić szczególną uwagę, otrzymują one panel HD+, o rozdzielczości 1600x900 pikseli. Została ona wyprodukowana przez LG Display (LP156WF1-TLF3) i powinna być wystarczająca dla większości użytkowników.

 

 

 
 

227
cd/m²

232
cd/m²

226
cd/m²

 
 

228
cd/m²

252
cd/m²

241
cd/m²

 
 

227
cd/m²

255
cd/m²

234
cd/m²

 
 

 

podświetlenie ekranu

 

Luminancja na poziomie około 236 cd/m² nie jest szczególnie wysoka. Dobra jest za to wartość czerni, 0,47 cd/m²; to dlatego czerń jest naprawdę czarna, a nie szara. Cenny jest ponadprzeciętny kontrast (536:1). Kolory są dość mocno nasycone, a w dużym stopniu zapewnione jest pokrycie przestrzeni barw sRGB. Matryca z omawianego modelu nie oferuje natomiast pokrycia znacznie obszerniejszej przestrzeni Adobe RGB.

 

 

Osiągi

 

W modelu EliteBook 8560w stosowane są procesory Intel Sandy Bridge. Nasz został wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i7- 2820QM o taktowaniu 2,3 GHz.

Moduł graficzny to Nvidia Quadro 2000M. Ponadto nasz model został wyposażony w 8 GB

pamięci DDR3 oraz superszybki 128 GB dysk SSD, który czyni z niego w połączeniu z pozostałymi podzespołami superszybką maszynę skłonną poradzić sobie ze wszystkim czego będziemy w biurze potrzebować (no może poza wymagającymi grami).

 

Wpływ na otoczenie

 

Hałas

Jedną z nielicznych wad omawianego laptopa jest relatywnie głośna praca układu chłodzenia. Kiedy karta grafiki pracuje w trybie 3D, wentylator działa na wysokich obrotach i mogą go zagłuszyć tylko wysoko natężone dźwięki z tła (wieża stereo, telewizor itp.). Przy dużym obciążeniu wentylator wytwarzał na dodatek irytujący wizg. Omawiany laptop stał się naprawdę głośny przy pełnym obciążeniu podzespołów, kiedy poziom hałasu osiągnął prawie 50 dB. 

Podczas pracy bez obciążenia układ chłodzenia jest oczywiście znacznie spokojniejszy, ale wentylator nigdy się nie ucisza. Poza rzadkimi przypadkami nagłego zwiększenia obrotów działa w sposób jednostajny. 

 

Ciepło

Temperatury obudowy nie dają powodów do krytyki. Bez obciążenia podzespołów obudowa jest chłodna, gdyż około 30°C to przyzwoita wartość. Przy obciążeniu karty grafiki nagrzewa się przede wszystkim obszar w pobliżu wylotu powietrza. Po godzinie testu pełnego obciążenia temperatury wzrosły do maksymalnie 37°C na wierzchu i 44°C na spodzie jednostki zasadniczej. Pomyślną okolicznością jest to, że miejsca oparcia nadgarstków nie osiągają nieprzyjemnych temperatur. 

 

 

Głośniki

Głośniki, które są umieszczone w przedniej części obudowy, oferują dźwięk przyzwoitej jakości. Autorowi podobał się zwłaszcza z włączoną technologią SRS, bo bez niej brzmienie jest znacznie mniej wyraziste. Co prawda da się ustawić zaskakujące mocą natężenie dźwięku, ale na wysokim poziomie częstsze stają się podźwięki. 

Wydajność akumulatora

 

Brak opcji przełączania grafiki daje o sobie znać przede wszystkim w poborze mocy bez obciążenia. Zmierzone 18-24 W to dużo więcej, niż w przypadku Lenovo W520 z technologią Nvidia Optimus (8-17 W). Pod obciążeniem porównanie tych laptopów wygląda zupełnie inaczej. Maksymalny pobór mocy laptopa Lenovo to 150 W, a w HP wyniósł on najwyżej 105 W. Laptop Lenovo był bowiem wyposażony w czterordzeniowy procesor Intela. 

Czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym nie wyróżnia go na tle konkurencji.
Przy dużym obciążeniu podzespołów energii zabrakło już po godzinie. Test odtwarzania filmu z DVD (przy maksymalnej jasności obrazu) trwał 1:46 h. Utrzymywanie łączności bezprzewodowej z internetem (przy średniej intensywności podświetlenia) okazało się możliwe przez 2:44 h. Ponad trzy godziny udało się osiągnąć przy minimalnym podświetleniu, w teście czytelnika Battery Eater. 

 

Podsumowanie

 

W końcowej ocenie HP 8560w wyraźnie przeważają zalety. Dwurdzeniowy procesor Intela i karta grafiki Nvidia GeForce do zastosowań profesjonalnych dobrze radzą sobie z większością zastosowań. Warto podkreślić, że karta Nvidia Quadro 2000M sprawdza się wyśmienicie w zastosowaniach biurowych. Wśród zalet EliteBooka trzeba zestawić solidną obudowę, która oferuje dogodne opcje połączeń z urządzeniami peryferyjnymi. Pozytywnie wypada ocenić urządzenia sterujące. Matryca jest dobrej jakości. Ważną kwestią jest bezpieczeństwo sprzętu i danych, a producent pomyślał o licznych rozwiązaniach programowych i sprzętowych.
Sympatię wzbudzają partycja recovery w zestawie.

EliteBook 8560w zasłużył na 4+

 

 

  

Copyright © INTEXPC all rights reserved.
VISA
MasterCard
PayPal
Mastero
Visa Electron