HP ProBook 6560b


HP ProBook 6560b jako następca kultowego już modelu HP-6550b jest wyposażony w procesor
Intel Core i5 drugiej generacji oraz kartę graficzną
Intel HD 3000. O
trzymał on również zmienioną obudowę, która odznacza się dużą solidnością. Matryca cechuje się bardzo dobrym odwzorowaniem czerni oraz wysokim kontrastem.

Obudowa

Obudowa HP ProBooka 6560b wygląda kunsztownie. Zastosowane materiały stanowią zaś o dużej solidności tego laptopa. Jakość wykonania jest idealna. Obudowa z magnezowymi wzmocnieniami ma jednak istotną wadę - ProBook waży około 2,9 kg, a to już może być uciążliwe, kiedy chcemy przemieszczać się z laptopem. Laptop ten ma również konkretne, relatywnie duże w porównaniu do konkurentów gabaryty. Lepszym wyborem z punktu widzenia mobilności jest model 6460b z 14-calowym ekranem, który ma bardziej zwartą obudowę i jest trochę lżejszy. Obudowa powinna być odporna na wstrząsy i inne oddziaływania zewnętrzne. Niestety na jej powierzchni szybko pojawiają się odciski palców.

Wykonaną z aluminium pokrywę ekranu można otworzyć jedną ręką. Trzeba jednak użyć do tego dość dużej siły, gdyż zawiasy stawiają mocny opór. W stanie zamkniętym pokrywę utrzymuje mechanizm ryglujący z dwoma zatrzaskami.

HP 6560b posiada sporo portów peryferyjnych, w tym m.in. 3 USB, IEEE1394 (FireWire), eSATA/USB, ExpressCard/54, port szeregowy i DisplayPort. Brak niestety portu USB 3.0.

Złącza są sensownie rozmieszczone na ściankach bocznych. Choć jest ich sporo, na bokach laptopa nie ma ich w nadmiarze. Co korzystne, gniazda LAN, zasilania i DisplayPort znajdują się na ściance tylnej. Kiedy korzysta się z laptopa na biurku, a te interfejsy stale zajęte, można wyprowadzić z nich przewody od razu do tyłu względem komputera.

Na spodzie notebooka znajduje się złącze stacji dokującej. To urządzenie nabywa się oddzielnie. Oferuje ono 4 USB, DisplayPort, DVI oraz D-Sub.

Z przodu: z przodu brak złączy

Lewy bok: 2 USB 2.0, czytnik kart, IEEE 1394a, eSATA/USB, Express Card/54

Prawy bok: 2 gniazda audio, 2 USB 2.0, nagrywarka DVD, RJ-45, blokada Kensingtona

Tył: RJ-11, RS-232, gniazdo zasilania, DisplayPortOsprzęt

ProBook 6560b posiada klawiaturę z odseparowanymi od siebie klawiszami. Na prawo od części alfanumerycznej znajduje się odrębny blok numeryczny, który jest szczególnie przydatny, kiedy komputer jest używany w firmie. Wadą klawiatury tego modelu jest to, że klawisze strzałek są bardzo małe.

Przed klawiaturą znajduje się relatywnie duży gładzik (jego wymiary to 110x57 mm). Jego właściwości ślizgowe są bardzo dobre. Obsługuje on funkcje dotyku wielopunktowego. Posiada też strefy przewijania. W obrębie płytki dotykowej znajduje się słabo widoczny punkt, którego dwukrotne naciśnięcie powoduje wyłączenie/włączenie gładzika. Kiedy urządzenie jest wyłączone, stan ten jest sygnalizowany przez świecącą się diodę.Obraz

Testowany HP ProBook 6560b posiadał wyświetlacz 15,6 cala o maksymalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli (HD). Powierzchnia tego ekranu jest matowa i w pomieszczeniu biurowym nie pojawiają się na niej refleksy.

 

 

 
 

207
cd/m²

200
cd/m²

193
cd/m²

 
 

206
cd/m²

208
cd/m²

203
cd/m²

 
 

210
cd/m²

219
cd/m²

214
cd/m²

 
 

 

podświetlenie ekranu

 

Luminancja maksymalna kształtuje się na poziomie średnio 206 cd/m², a więc dobra. Atuty tej matrycy to jednak przede wszystkim niska wartość czerni (0,3 cd/m²) oraz wysoki parametr kontrastu (693:1). Paleta barw nie jest szczególnie szeroka. Dużo brakuje jej do pokrycia przestrzeni Adobe RGB, a sRGB i Apple RGB też nie są w pełni pokryte.Po wyniesieniu HP na dwór matryca nie spisuje się tak dobrze, jak w pomieszczeniach.
Na słońcu nasycenie kolorów oraz bardzo dobry kontrast zostają pogorszone nie cieszą już oczu. Kolory płowieją, a czytelność obrazu się pogarsza. Nawet przy ustawionym maksymalnym podświetleniu ekranu wyświetlane na nim treści dają się rozróżnić z niejakim trudem (patrz zdjęcie). Oznacza to, że komfortowa praca na świeżym powietrzu jest możliwa tylko w miejscu zacienionym.

Osiągi

W użyczonym nam HP 6560b zastosowano jeden z procesorów Core i5 drugiej generacji (Sandy Bridge). Jednostka ta, oznaczona symbolem i5-2540M, jest dwurdzeniowa i taktowana zegarem 2,6 GHz. W trybie Turbo taktowanie może być zwiększone do 3,2 GHz. Technologia Hyper-Threading umożliwia z kolei wykorzystanie czterech wątków zamiast dwóch. Podobnie jak pozostałe i5 drugiej generacji, procesor ten posiada 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Moc cieplna, liczona dla CPU wraz z zintegrowanym układem grafiki (HD Graphics 3000), wynosi 35 W.

 

Wpływ na otoczenie

 

Hałas

Generowany przez laptop hałas zależy od sposobu jego użytkowania. W trybie pracy jałowej układ chłodzenia działa w sposób znośny. W biurze hałas o natężeniu 32,2 dB jest postrzegany jako nikły szmer. W cichym mieszkaniu natomiast odgłos ten może okazać się na dłuższą metę męczący.

Najwyższą wartość, 40,2 dB, zmierzono w teście maksymalnego obciążenia podzespołów. Jest to przyzwoity wynik. Podczas licznych przeprowadzanych testów wentylator ProBooka 6560b był zawsze słyszalny, ale nie zdarzyło się, by jego odgłos irytował.

 

Ciepło

W spoczynku i podczas użytkowania aplikacji, które nie obciążają bardzo podzespołów, omawiany notebook był zadowalająco chłodny. Najwyższa temperatura wierzchu jednostki zasadniczej wyniosła 26,5°C. Na spodzie notebook HP był tylko trochę cieplejszy (30,1°C).

W teście obciążeniowym temperatury były wyraźnie wyższe. W miejscach podparcia dłoni temperatury wzrosły jednak tylko o 2°C. Większe różnice odnotowano na spodzie. W obszarach sąsiadujących z ciepłowodami maksima osiągnęły prawie 37°C.

 

Głośniki

Dwa małe głośniki są wbudowane po spodniej stronie z przodu obudowy. W normalnym użytkowaniu dźwięk jest akceptowalny, ale im bardziej się go podgłaśnia, tym mocniej zaczynają charczeć.

Jakość dźwięku jest wobec tego wystarczająca do przeprowadzania prezentacji w niewielkiej sali. Oglądając filmy, lepiej użyć głośników zewnętrznych lub słuchawek.

 

Wydajność akumulatora

 

Testowany ProBook 6560b był wyposażony w akumulator 6-komorowy o pojemności 55 Wh. W symulującym obciążenie teście klasycznym Battery Eater energii wystarczyło na niespełna godzinę działania laptopa. Z kolei w oddającym maksymalny czas pracy teście czytelnika (minimalna jasność obrazu, plan oszczędzania energii) ProBook wytrzymał ciut ponad pięć godzin. Korzystanie z mobilnego internetu (Wi-Fi) dało wynik 4:49 h. Z kolei odtwarzanie filmu z płyty DVD okazało się możliwe przez dwie godziny.

 

Podsumowanie

 

HP ProBook 6560b wypadł dobrze w prawie wszystkich aspektach. Wykonana po części z aluminium (oprawa matrycy) a po części z tworzywa ABS z magnezowymi wzmocnieniami (korpus) obudowa robi korzystne wrażenie i powinna dobrze sprawdzać się w użytkowaniu na co dzień. Notebook ten jest w dużym stopniu odporny na oddziaływania czynników zewnętrznych i można mieć nadzieję, że krople deszczu czy nawet niewielka porcja napoju rozlana na klawiaturę nie spowodują awarii sprzętu (jego bezpieczeństwo jest zwiększone przez układ odpływowy w dolnej części jednostki zasadniczej). Trzeba jednak ciągle dbać o estetykę komputera, gdyż na jego obudowie zostają ślady palców.

Zaletą omawianego modelu jest matryca. Wyświetla ona obraz dobrej jakości, bardzo kontrastowy i o odpowiednim nasyceniu kolorów. Te korzystne cechy traci się jednak, kiedy używa się laptopa na słońcu. Poza tym kąty widzenia tej matrycy są raczej przeciętne.

W sytuacji, gdy laptop nie może być podłączony do gniazdka, można na nim normalnie pracować przez około 5 h. HP 6560b nie jest jednak notebookiem wybitnie mobilnym, gdyż waży 2,9 kg.

Copyright © INTEXPC all rights reserved.
VISA
MasterCard
PayPal
Mastero
Visa Electron