Najlepsze dyski SSD od niedrogich dysków SATA po niesamowicie szybkie NVMe

 

 

Spośród kluczowych komponentów każdego komputera, dysk jest najwolniejszy: przesyła bity w ułamku czasu potrzebnego do przetworzenia ich przez procesor i kartę graficzną lub wczytania ich przez pamięć RAM. Dysk o niskiej wydajności często prowadzi do powstania dużego wąskiego gardła, zmuszając procesor (nawet jeśli jest to jeden z najlepszych procesorów do gier ) do marnowania cykli zegara w oczekiwaniu na załamanie danych.

 Znalezienie najlepszego dysku SSD lub dysku półprzewodnikowego dla konkretnego systemu i potrzeb jest kluczowe, jeśli chcesz mieć najlepszy komputer do gier lub laptopa, a nawet jeśli potrzebujesz po prostu wydajnej maszyny.

 

Najnowsze dyski SSD NVMe podcięły główne dyski na wolniejszym interfejsie SATA (który pierwotnie był przeznaczony dla dysków twardych), ale nie powinniśmy spodziewać się końca dysków SATA w najbliższym czasie. Dyski SATA będą coraz bardziej przystępne cenowo, aby mogły konkurować ceną, ale nie mogą mieć nadziei na nadążanie za nowszymi dyskami NVMe pod względem wydajności.

 

 

Błyskawicznie szybkie dyski SSD PCIe 5.0 M.2, które oferują nawet dwukrotnie większą prędkość sekwencyjną niż starszy standard PCIe 4.0, są teraz obsługiwane przez obecne platformy Intela i AMD, Zen 4 Ryzen 7000 i Raptor.

 

 

To świetnie, jeśli system komputera stacjonarnego może obsłużyć dysk PCIe 5.0, ale są one wciąż nowe i drogie, więc nie są wymagane: na przykład PCIe 4.0 Samsung 990 Pro to nasz obecny wybór jako najlepszy ogólnie dysk SSD, a najlepszy dysk SSD do gier. Ten dysk jest oceniany na 7450/6900 MB/s sekwencyjnej przepustowości odczytu/zapisu i 1,2/1,55 miliona IOPS odczytu/zapisu. Oznacza to mniej czasu oczekiwania na załadowanie poziomów gry lub transkodowanie filmów.

Nadeszła era dysków SSD PCIe 5.0, która wyniesie nas na nowe wyżyny stratosferycznej wydajności dysków SSD. Mimo że nadchodzą szybsze modele, Crucial T700 jest bez wątpienia najszybszym konsumenckim dyskiem SSD na świecie, jaki można kupić, przynajmniej na razie, zapewniając do 12,4 GB/s przepustowości sekwencyjnej i 1,5 miliona losowych IOPS w ciągu Interfejs PCIe 5.0. To niesamowity poziom wydajności z zadziwiająco kompaktowego urządzenia.

 

Najnowsze dyski SSD PCIe 5.0 również mają obecnie wysoką cenę, więc prawdopodobnie najlepiej będzie Ci pasował model PCIe 4.0 lub 3.0 — chyba że szukasz najszybszej możliwej wydajności, jaką można kupić za pieniądze. Jeśli tak jest, a Twój system to obsługuje, wybierz nowy dysk SSD PCIe 5.0. 

Ostatecznie najlepszy dysk SSD dla Ciebie to taki, który zapewnia wystarczającą pojemność do przechowywania danych w cenie, na którą Cię stać. Weź pod uwagę, że wysokiej klasy gra AAA może zużywać ponad 100 GB danych, a sam system Windows 11 może potrzebować 60 GB. 

 

Szybkie porady dotyczące zakupów

Wybierając dysk SSD, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Wybierz zgodny interfejs (M.2 PCIe, SATA, dodatkowa karta): Zajrzyj do instrukcji obsługi lub bazy danych, takiej jak Crucial Memory Finder, aby określić, jakie typy dysków SSD obsługuje Twój komputer.
  • 500 GB do 2 TB: 1 TB to praktyczne minimum dla każdego komputera, który kosztuje ponad 500 USD (być może jest to jeden z najlepszych komputerów ). 2 TB to najlepsza pojemność dysku SSD dla każdego, kto może wydać ponad 200 USD na dysk. 500 GB to absolutne minimum, które każdy powinien rozważyć za wszelką cenę. Dyski o pojemności 4 TB również ostatnio gwałtownie spadły, więc jest mnóstwo dobrych ofert.
  • SATA jest najwolniejszy: SATA nie jest tak szybki jak karta M.2 PCIe lub dodatkowa karta PCIe, ale większość komputerów stacjonarnych i wiele laptopów obsługuje 2,5-calowe dyski SATA, a wielu użytkowników wykonujących typowe zadania nie zauważy różnicę między dobrym, najnowszym dyskiem SATA a szybszym modelem PCIe.

 

Copyright © INTEXPC all rights reserved.
VISA
MasterCard
PayPal
Mastero
Visa Electron